top of page

30. 10. 2024

Sociálno-klimatický fond: Čo treba urobiť, aby pomohol tým, ktorí to najviac potrebujú

Mestačaka.jpeg

Sociálno-klimatický fond bude pre Slovensko jedinečnou príležitosťou podporiť tých, ktorí najviac pociťujú dôsledky klimatických zmien a rastúcich cien energií. Ak má táto podpora fungovať, musí byť postavená na troch pilieroch: dlhodobej vízii, kontinuite a dôvere občanov, píše KATEŘINA CHAJDIAKOVÁ.

Autorka je riaditeľkou Slovenskej klimatickej iniciatívy.


Naša krajina môže využiť cenné skúsenosti, ktoré už získala z programov obnovy budov, a premeniť ich na systémovú podporu. Tá by mala trvalo zlepšovať energetickú efektívnosť domov, znižovať náklady na vykurovanie a prinášať úžitok nielen jednotlivcom, ale celej spoločnosti – environmentálne aj ekonomicky.

Podpora na obnovu a úspory energií pritom musí byť nielen dostupná, ale aj spoľahlivá a predvídateľná. Príkladom je Česká republika, kde od roku 2009 úspešne funguje program obnovy budov, ktorý vďaka dlhodobej podpore vytvoril dôveru občanov a podnikov v pomoc štátu.


Aj na Slovensku ľudia volajú po efektívnej podpore. Podľa prieskumu zo septembra 2024 až 42 percent opýtaných očakáva dotácie na obnovu domov, ako je napríklad zateplenie či výmena okien, ktoré by pomohli znížiť účinky klimatických zmien a náklady na energie. Navyše, 36 percent občanov by uvítalo dotácie na obnoviteľné zdroje energie.


Takéto investície by zvýšili energetickú nezávislosť a kvalitu ovzdušia, čo by Slovensku výrazne prospelo. Štátna podpora na obnovu budov a dotácie na zelené technológie sú preto efektívnym nástrojom na zvýšenie energetickej efektívnosti krajiny. Avšak bez spoľahlivého a dlhodobého plánu zostáva ich dosah len čiastočný.


Prekonanie neistoty

Záväzok Slovenska obnovovať 3 percentá rodinných domov ročne, čo predstavuje obnovu približne 22 570 domácností, je ambiciózny cieľ. Dosiahnutie tohto tempa si však vyžaduje okrem existujúcich zdrojov ďalších minimálne 1,37 miliardy eur investícií do roku 2030 (takto to odhaduje súčasné znenie INEKP). Sociálno-klimatický fond môže byť kľúčovým zdrojom, ktorý pomôže preklenúť tieto finančné medzery a nasmeruje Slovensko k energetickej nezávislosti a udržateľnosti.


Mnohé firmy a finančné inštitúcie už prejavili záujem prispieť, avšak potrebujú spoľahlivé podnikateľské prostredie a dlhodobé plány, na ktoré sa môžu spoľahnúť. Neistota a nedostatok jasnej vízie zo strany štátu podkopávajú rozvoj hospodárstva smerom k udržateľnosti a ohrozujú efektívne využívanie zdrojov.

Sociálno-klimatický fond, ktorý by sa mal na Slovensku využívať od roku 2026, je jedným z najnovších zdrojov, ktorý môže zásadne pomôcť našej zelenej transformácii. Na to, aby sme však tento fond využili naplno a premenili jeho potenciál na konkrétnu pomoc pre obyvateľov, je potrebné sa na jeho čerpanie dôsledne pripraviť.


Slovensko by malo pokračovať v budovaní spoľahlivého rámca, ktorý bude podporovať dlhodobé investície do obnovy budov a energeticky úsporných opatrení. Týmto spôsobom môžeme zabezpečiť, že príchod týchto financií prispeje nielen k udržateľnosti a lepšej kvalite života, ale aj k budovaniu dôvery občanov a firiem v štátnu podporu.


Foto: obrázok Euractiv (Pixabay)





bottom of page