2. 11. 2020
Slovensko vychádza z nesprávnych podkladov pre ochranu klímy a obnoviteľné zdroje
Národný energetický a klimatický plán Slovenska, ktorý má ponúknuť riešenia pre dosiahnutie klimatických cieľov do roku 2030, má značné nedostatky.
Dlhodobo na tento problém upozorňuje Slovenská klimatická iniciatíva a jej partneri SAPI a Budovy pre budúcnosť. Na pochybenia poukazuje vo svojom októbrovom hodnotení aj Európska komisia. Žiada o prepracovanie až desiatich chybných oblastí a dáva odporúčania, ako tieto chyby odstrániť a prepojiť s obnovou ekonomiky po pandémii.
„Aktuálny energetický a klimatický plán Slovenska sa v oblasti dekarbonizácie takmer celý točí okolo teplárenstva a obnoviteľné zdroje energie sú pritom odsunuté na druhú koľaj. Pritom Slovensko má práve najväčší problém s dosahovaním plánovaného podielu obnoviteľných zdrojov energie. Treba si tiež uvedomiť, že napríklad doprava, ktorej dekarbonizácia sa do veľkej miery opiera o batériovú alebo vodíkovú elektromobilitu, nutne potrebuje elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov,” povedal Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
Ako kľúčové pre dosiahnutie našich národných aj európskych cieľov v oblasti zvyšovania energetickej efektivity boli identifikované sektory priemyslu a budov.
“Pri sektore budov narážame na problém, keďže Národný energetický a klimatický plán Slovenska nevychádza z Dlhodobej stratégie obnovy budov. Ministerstvo dopravy a výstavby SR malo mať túto stratégiu hotovú v marci, ale dokončuje ju až teraz, koncom roka 2020. Tým pádom ciele úspor energie a zníženia emisií v sektore budov nie sú v Národnom energetickom a klimatickom pláne zahrnuté. Navyše to vytvára objektívne obavy, či budú obe kľúčové politiky vo vzájomnom súlade,” povedala Katarína Nikodemová, Budovy pre budúcnosť.
Taktiež výskum a inovácie v energetike zostávajú bez jasnej stratégie a merateľných cieľov. Ďalej v pláne chýbajú nevyhnutné kroky na postupné ukončenie energetických dotácií, najmä v prípade fosílnych palív. Nedostatočná je aj analýza spravodlivej transformácie uhoľných regiónov. Navyše, plán neobsahuje žiadne politiky ani opatrenia zamerané konkrétne na boj proti energetickej chudobe.
Revíziu Národného energetického a klimatického plánu Slovenska sľubuje aj programové vyhlásenie vlády na roky 2020-2024, zatiaľ sa však k tomu vláda konkrétne nevyjadruje. Oprava týchto chýb a nedostatkov je pritom kľúčová pre ochranu klímy, nastavenie klimatickej politiky Slovenska, ale aj zvýšenie našej životnej úrovne. Bez správnych podkladov nebudeme mať ani správne modely pre dosiahnutie klimatických cieľov. Uniknú nám tak mnohé príležitosti a vyše 126 000 ľudí na Slovensku, ktorí žiadajú väčšiu ochranu klímy cez petíciu „Klíma ťa potrebuje”, zostane nevypočutých.
Otázky a odpovede
Čo je Národný energetický a klimatický plán Slovenska (NECP)?
Legislatíva EÚ vyžaduje, aby každý členský štát prijal 10-ročný Národný energetický a klimatický plán (NECP) s cieľom zmapovať, ako štáty dosiahnu záväzné klimatické a energetické ciele do roku 2030.
Kto je zodpovedný za chyby aj opravu plánu?
Plán spracovalo Ministerstvo hospodárstva SK v roku 2019 pod vedením ministra Žigu v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia. Čierneho Petra teraz má v rukách podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. V Programovom vyhlásení vlády 2020-2024 nová vláda sľubuje nápravu.
Čo v pláne chýba?
Opatrenia na podporu energetickej efektívnosti budov
Opatrenia na podporu rozvoja obnoviteľnej energie, investícií do energetickej infraštruktúry a urýchlenie vykonávania akčného plánu pre transformácia Hornej Nitry a ďalších transformujúcich sa regiónov;
Opatrenia modernizujúce systém dopravy, a to aj podporou investícií do udržateľnej mobility infraštruktúry a mestskej dopravy.
V čom sú konkrétne chyby podľa Európskej komisie?
Obnoviteľné zdroje: Slovensko zvýšilo svoj cieľ do roku 2030 na 19,2%, čo je stále menej ako požadovaných 24%. CHYBA vo výpočte (?)
Energetická efektívnosť: nekvantifikuje všetky dopady opatrení a len čiastočne sa zaoberá odporúčaním zvýšiť mieru ambícií.
Energetická bezpečnosť: len čiastočné opatrenia podporujúce ciele energetickej bezpečnosti týkajúce sa diverzifikácie a znižovania energetickej závislosti.
Vnútorný trh s energiou: nedefinované opatrenia, jasné a konkrétne kroky na dosiahnutie cieľov týkajúcich sa integrácie trhu, zdrojov flexibility a inteligentných meračov.
Výskum, inovácie a konkurencieschopnosť: chýbajú merateľné ciele a sprievodné politiky.
Ukončenia energetických dotácií, najmä v prípade fosílnych palív: Plán obsahuje len rozsiahly zoznam dotácií. Informácie o krokoch a plánoch na ich postupné ukončenie však chýbajú.
Kvalita ovzdušia: je nutné doplnenie analýzy interakcií s politikou kvality ovzdušia a emisiami o ďalšie kvantitatívne informácie.
Spravodlivá transformácia: celkovo zostáva analýza povrchná
Energetická chudoba: Slovensko neuvádza počet postihnutých domácností, ale uvádza počet domácností považovaných za ohrozené chudobou. Slovensko do plánu nezahrnulo žiadne politiky ani opatrenia zamerané konkrétne na boj proti energetickej chudobe.
Na čo nad rámec poukazuje Slovenská klimatická iniciatíva?
Odhady k dosiahnutiu energetickej efektívnosti budov v Národnom energetickom a klimatickom pláne nie sú podložené výpočtami, nakoľko Dlhodobá stratégia obnovy budov ešte nie je k dispozícii
NECP neuvádza model predikcie hrubej konečnej spotreby energie v jednotlivých sektoroch a odôvodnenie jej trajektórie do roku 2030. Zo spätných prepočtov je pritom zrejmé, že východiskové hodnoty pre rok 2020 nie sú stanovené správne, lebo nekorešpondujú s dostupnými údajmi z Eurostatu, resp. národných zdrojov.
Prečo potrebujeme NECP opraviť?
Nesprávne podklady povedú k nesprávnym záverom. Na základe tohto plánu by sme konečne mali začať modelovať, ktoré klimatické ciele si stanovíme do roku 2030 a ako ich dosiahneme tak, aby sme najneskôr do roku 2050 splnili náš záväzok uhlíkovej neutrality. Nemôžeme začať s modelovaním, keď nemáme aktuálne dáta.
NECP znamená príležitosť nastaviť ciele a opatrenia, ktoré posunú spoločnosť k ochrane nás všetkých pred ničivými následkami klimatickej zmeny a dosiahnutiu uhlíkovej neutrality
Konkrétne opatrenia, ktoré nás dovedú k cieľom, v Pláne úplne absentujú. Je to premárnená šanca.
Foto: Pexels