top of page

9. 5. 2022

Slovenská klimatická iniciatíva: „Zastaviť obchodovanie s emisiami nie je cesta – ani pre občanov, ani pre biznis, ani pre klímu!“

Mestačaka.jpeg

Dočasné zastavenie obchodovania s emisiami (tzv. ETS systému), ako o ňom uvažuje minister hospodárstva, by podľa predstaviteľov Slovenskej klimatickej iniciatívy neprinieslo očakávané benefity ani občanom a ani slovenským firmám. Iniciatíva v tejto súvislosti upozorňuje, že obchodovanie s emisiami len medzi rokmi 2012 do júna 2020 prinieslo Slovensku príjmy na úrovni vyše miliardy EUR, pričom tieto financie nielen sanovali štátny rozpočet, ale boli využívané aj na viaceré inovačné projekty, podporu využívania OZE a ochranu prírody.

„Už takmer 17 rokov je systém obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov základným pilierom stratégie EÚ na ich zníženie v priemysle a pri výrobe elektrickej energie a tepla. Slovensko potrebuje jasný plán, aktulizáciu stratégií a najmä pretavnenie stratégií do reality. Zastavenie ETS systému jednoducho nie je riešením. Naopak – práve dnes potrebujeme viac investícií do programov úspor energií, zvyšovania energetickej efektívnosti aj rozvoja OZE, ktoré znižujú našu závislosť na fosílnych palivách od Ruska,“  konštatovala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.


Komplexný systém obchodovania s emisnými povolenkami nie je len o motivácii priemyslu k znižovaniu emisií, ale aj o využívaní prostriedkov z ich predaja na zelené investície.


„Do ETS systému platia hlavne veľké podniky. Tie majú podľa oficiálnych štatistických údajov aktuálne mimoriadne vysoké zisky. Zastavenie ETS by znamenalo, že by sme vymenili krátkodobé zisky veľkých znečisťovateľov za potrebné opatrenia pre ochranu klímy. To je nezmysel – ekonomický, ekologický, aj sociálny” povedal Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a výrobcov OZE (SAPI).

Okrem toho od roku 2021 bol na základe výnosov z ETS vytvorený Modernizačný fond , ktorý má v rokoch 2021 – 2030 podporovať investície na podporu investícií na modernizáciu energetických systémov a zlepšenie energetickej efektívnosti v období rokov 2021 – 2030. Slovensko má vďaka tomu spolu k dispozícii približne 2,6 miliardy EUR.


 „Teraz je ten správny čas zamerať sa na realizáciu opatrení na zvýšenie energetickej efektívnosti a inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa majú financovať aj z predaja emisných povoleniek. Toto je tá cesta, ktorá nás dovedie k uhlíkovej neutralite a trvalej udržateľnosti zdrojov energie,“ dodal v tejto súvislosti Ján Karaba, riaditeľ SAPI.


Najväčšie profesionálne záujmové združenie pre sektor budov na Slovensku, platforma Budovy pre budúcnosť, vyzvala v tejto súvislosti predsedu vlády Eduarda Hegera, aby Vláda SR urýchlene začala pracovať na dvoch akčných plánoch. Prvý plán „Pripravení na zimu“, ktorý by riešil konkrétne zníženie dovozu ruského plynu do konca roku 2022. A druhý plán „Nezávislí na ruskom plyne“, ktorý by priniesol riešenie pre dlhodobé ukončenie našej závislosti na ruskom plyne do konca roka 2026.


Foto: Pexels





bottom of page