top of page

1. 7. 2024

SKI: 687 tisíc rodinných domov má potenciál si nainštalovať tepelné čerpadlá, no podpora štátu nie je domyslená

Mestačaka.jpeg

Program Zelená domácnostiam, ktorý motivuje naše domácnosti, aby si kúpili tepelné čerpadlá a používali ekologický zdroj vykurovania je len prvým krokom k úspešnej transformácii vykurovania. Pokiaľ nezmeníme cenotvorbu elektriny pre tento sektor, tak cena plynu prevalcuje návratnosť investícií a prevádzkové náklady, upozorňuje Slovenská klimatická iniciatíva.

Z posledného sčítania obyvateľov vyplýva, že na Slovensku sa nachádza 687 tisíc bytov v rodinných domoch vykurovaných plynom, čo predstavuje 62,6 % v rámci celej SR.


„Do roku 2040 musíme aj Na Slovensku nahradiť kotle na fosílne palivá za ekologické, bezemisné. Potenciál dekarbonizáciu vykurovacích systémov a postupné vyradenie fosílnych palív z vykurovania a chladenia je obrovský. Zelená domácnostiam umožňuje nákup tepelného čerpadla s 50% podporou. Štát by však mal myslieť na prevádzkové náklady. Podpora dekarbonizácie zlyháva, ak je fosílne palivo teda zemný plyn, ktorý teraz hojne používame na vykurovanie v domácnostiach až 3x lacnejší ako cena elektriny“, vyzdvihla Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.


Riešením by bolo upraviť samostatnú tarifu pre tepelné čerpadlá tak, aby prevádzka tepelných čerpadiel v tejto tarife bola ekonomicky atraktívnejšia pre prevádzkovateľov zariadenia, a zároveň pomocou diaľkovej regulácie vedel prevádzkovateľ siete pripájať/odpájať zariadenia podľa potreby elektrickej distribučnej siete.


Program Zelená domácnostiam funguje už od roku 2015 a oceňujeme kontinuitu programu. No zároveň, ak má byť podpora komplexná, musí myslieť hlavne na užívateľa tepelného čerpadla. Ten musí byť motivovaný aj počas prevádzky čerpadla. Cenová politika je stále naklonená výrazne k plynu. Výmena plynového kotla za tepelné čerpadlo môže viesť k výraznému zníženiu emisií CO2. V závislosti od konfigurácie energetického systému má náhrada plynového kotla tepelným čerpadlom vzduch-voda potenciál znížiť emisie CO2 až o 96 %, uviedol Vladimír Orovnický z Slovenského zväzu pre chladiacu a klimatizačnú techniku.


Dekarbonizácia vykurovania je kľúčovou prioritou klimatickej agendy EÚ vzhľadom na to, že stavebný sektor je zodpovedný za 36 % celkových emisií skleníkových plynov. Tepelné čerpadlá zohrávajú ústrednú úlohu pri umožnení prechodu ku klimaticky neutrálnej spoločnosti a považujú sa tiež za kľúčový nástroj na dosiahnutie nezávislosti od zahraničných zdrojov ropy a plynu.


Foto: Pexels





Slovenská klimatická iniciatíva
Občianske združenie

Račianska 1579/88B,

831 02 Bratislava – Nové Mesto

IČO: 56058071

Prihláste sa k odberu SKI Newsletteru:

Ďakujeme za odoslanie.

© 2024 Slovenská Klimatická Iniciatíva

  • LinkedIn
  • instagram (4)
  • facebook (5)
bottom of page