27. 1. 2023
Až 45% domácností môže mať problém s platením účtov za energie, preto musí štát prijať definíciu energetickej chudoby pred ďalšou vykurovacou sezónou.
Strategický dokument pre dlhodobé systémové riešenie problému zvyšovania cien energií – koncepciu na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby vláda schválila až tento týždeň. Na základe koncepcie sa má vytvoriť definícia energetickej chudoby, podľa ktorej by štát vedel pomôcť stabilne slovenským domácnostiam. Slovenská klimatická iniciatíva vitá prijatie koncepcie a apeluje na urgenciu definície energetickej chudoby.
„Čaká nás ešte veľa práce. Navrhovaná definícia energetickej chudoby, tak ako je teraz v koncepcii, je dobrým začiatkom na vytvorenie fungujúceho systému na jej riešenie. Vláda musí byť teraz aktívna a konštruktívna pri medzirezortných rokovaniach. Koncepcia prišla v čase, keď už mali byť schvaľované konkrétne opatrenia. Vyzývame preto vládu, aby sa zaviazala prijať definíciu do 31.8.2023, teda dostatočne včas pred vykurovacou sezónou,“ povedala Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.
Energetická chudoba je veľmi vážny problém, ktorý sa dlhodobo aktívne neriešil napriek tomu, že sa o ňom na Slovensku dlho vie a rozpráva. Ako ukazujú prieskumy, už teraz mnohé domácnosti ťažko finančne zvládajú zvýšené náklady na energie. Približne 19 % ľudí má už dnes problém platiť účty za energie a ďalších 45% percent ľudí tvrdí, že zvýšené účty za energie „dosť pocítia a obávajú sa, že môžu mať problém s platením účtov.
„Problém energetickej chudoby by mal byť prioritne riešený nielen koncepčne, ale prijatím konkrétnych opatrení – definície, schémy pomoci pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou. V najbližšej budúcnosti sa dá očakávať významný nárast cien energií. Pre energeticky chudobné domácnosti by však takéto navýšenie cien bez účinnej pomoci zo strany štátu bolo likvidačné. Preto je najvyšší čas začať tento problém aktívne a urýchlene riešiť,“ vyjadrila sa Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu SAV.
Dobrá koordinácia a príprava medzirezortnej pracovnej skupiny zloženej z odborníkov je teraz kľúčová pre prenos koncepcie do praxe. Na Slovensku sa téme a výskumu energetickej chudoby dlhodobo venujú vedci z Prognostického ústavu SAV, ktorí spracovali niekoľko materiálov. Už v roku 2020 predstavili štúdiu energetickej chudoby s podporou Slovenskej klimatickej iniciatívy, kde je návrh možného znenia definície energetickej chudoby.
Foto: Pexels