top of page

8. 2. 2024

Zelená transformácia je rozbehnutý vlak, ktorý prináša veľa riešení

Mestačaka.jpeg

Ak sa prevedie transformácia s jasným plánom, vie riešiť množstvo existujúcich problémov. V diskusii „ Zelená transformácia: príležitosti a hrozby“, ktorú zorganizovalo združenie Slovenská klimatická iniciatíva v spolupráci so SME konferencie, Nadáciou Friedrich-Ebert-Stiftung odznelo, že strategické plány Slovenska neobsahujú jasnú víziu ako sa u nás transformácia zrealizuje a nevyužívame financie efektívne na jej realizáciu. „Ak teraz zaspíme dobu, bude náročné dobehnúť premeškané príležitosti“, povedal sociológ Michal Vašečka. Ten poukázal na to, že Slovensku chýbajúci jasný plán vnáša neistotu a nedôveru procesu ako bude vyzerať Slovensko o päť, desať alebo dvadsať rokov. Pritom okolitý svet sa pozerá na tému energetickej transformácie pragmaticky a vidí v nej príležitosť na hospodársky rast.

Otázku toho, či budeme mať produktívne hospodárstvo aj po transformácii zodpovedal poslanec NRSR Ivan Štefunko. Odmietanie inovácií, nie je podľa neho cesta. „Ak chceme byť konkurencieschopný aj o 20 rokov, musíme na procese transformácie začať pracovať už teraz. Nové rodiace sa odvetvia sú príležitosť pre zvyšovanie HDP. Dokazuje to aj vývoj na úrovni EU, ktorá od roku 1990 aktívne znižuje emisie skleníkových plynov a pritom jej hospodárstvo rastie.“


Ak sa bavíme o energetike, vláda síce potvrdzuje záväzok budovať aj nové obnoviteľné zdroje (OZE), ale stále je dôraz kladený hlavne na plyn. Vláda zvolila zvláštnu taktiku na odklon od plynu.

Vláda vo svojom Programovom vyhlásení nepopiera úlohu obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe. Na druhú stranu neponúka cestovnú mapu, kde budú hrať OZE dôležitú úlohu.  


Radovan Potočár z Energie-portalu upozornil, že Slovensko za minulý rok inštalovalo 270 MW OZE, zatiaľ čo napríklad Čechom sa podarilo inštalovať viac ako trojnásobok. Je otázne, ako sa podarí OZE na Slovensku zavádzať v ďalších rokoch. Administratívne prekážky by pomohol odstrániť stále neprijatý, ale už pripravený zákon, ktorý mal zabezpečiť  harmonizujúce pripájanie OZE. Jeho prijatie má teraz v rukách nová vláda.


Nie len Európa strategicky a pragmaticky rieši klimatickú zmenu. Čína je v súčasnosti lídrom v zelenej transformácii.  Okrem toho, že teraz tvorí najväčší trh s emisnými povolenkami na svete, chce dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku  2060.  V krajine prudko narastá počet inštalovaných obnoviteľných zdrojov (v roku 2022 tvorili OZE 76% všetkých novoinštalovaných zdrojov) a je lídrom v produkcii elektromobilov, solárnych panelov.


Aj podľa Slovenskej klimatickej iniciatívy musí byť zelená transformácia prioritou práve teraz. Len na klimatické opatrenia viac ako 10 miliárd Eur do roku 2032. Je to veľký štartovací balík, ktorý je potrebné efektívne alokovať na obnovu budov, implementáciu OZE ale aj riešenie energetickej chudoby.

Európska komisia v týchto dňoch navrhla, aby sme si stanovili mezdicieľ na dosiahnutie klimatickej neutrality a v roku 2040 by v rámci EU emisie mali dosiahnuť pokles o 90 % oproti roku 1990. Tento prístup sa môže zdať príliš ambiciózny, ale podporuje to, čo odznieva už dávno – teda, že potrebujeme byť aktívnejší v našom spoločnom úsilí . Na druhú stranu jasne tak EK ukazuje trajektóriu akou sa máme k neutralite priblížiť , čo je správny krok. Proces je tak predvídateľný a všetci kľúčoví hráči sa tak vedia na proces pripraviť. To je niečo, čo chýba na Slovensku, jasné ukazovatele ako dosiahneme požadované ciele.  


Celú diskusiu si môžete pozrieť tu: Zelená vízia







bottom of page