4. 11. 2021
Prieskum verejnej mienky: „Klimatická zmena u nás trápi takmer 70% občanov, ale k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality Slovenska sme skeptickí.“
Približne 70 percent občanov SR trápia problémy spojené so zmenou klímy na Slovensku. Pre 20 percent respondentov je zmena klímy dokonca jeden z najdôležitejších problémov súčasnosti. Iba 8 percent opýtaných si myslí, že problémy ochrany klímy netreba riešiť vôbec. Vyplýva to z reprezentatívny prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Slovenskú klimatickú iniciatívu realizovala na vzorke 1 009 respondentov v období medzi 20 – 27.10. 2021 agentúra Focus.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že čo sa týka riešení klimatickej zmeny, až 41 percent opýtaných si myslí, že k zmierneniu dopadov zmeny klímy najviac prispieva lepšia ochrana prírody a životného prostredia (menej CO2 vypúšťaného do ovzdušia, ochrana podzemných vôd, lesov a pod.) Približne štvrtina opýtaných (26%) je presvedčená o tom, že k riešeniu klimatickej zmeny najviac prispieva väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie (ako je napríklad veterná, vodná, či slnečná energia). Ďalších 14% opýtaných je zástancom názoru, že riešením je zlepšenie energetickej hospodárnosti budov – napr. prostredníctvom dodatočného zateplenia či výstavby pasívnych domov (zníženie spotreby energie) a rovnaký podiel opýtaných (tak isto 14%) si myslí, že najviac prispievajú dotácie, finančný príspevok na pomoc ľuďom v energetickej chudobe. K otázke sa nevedelo vyjadriť 5% opýtaných.
Viac ako polovica opýtaných je však skeptická k šanci Slovenska byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou krajinou (55%). Približne 31 percent opýtaných verí, že je tento cieľ je dosiahnuteľný. K otázke uhlíkovej neutrality sa nevedelo vyjadriť až 14% opýtaných.
„Dobrá správa je, že prieskum jednoznačne potvrdil, že si naši občania uvedomujú vážnosť témy klimatickej zmeny a dokonca aj pomerne presne vedia identifikovať viaceré možné riešenia. No na druhej strane je zlá správa, že aj napriek tomu neveríme, že stanovené ciele, napríklad uhlíkovú neutralitu dokážeme naplniť,“ konštatovala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.
Podľa Chajdiakovej je dôležité, ako sa teraz k veci postavia politici a predstavitelia štátu.
„Možno si to úplne neuvedomujú, ale majú v tejto téme silný mandát – ľudia považujú tému za aktuálnu a trápi ich. Potrebujeme jasné líderstvo a konkrétne činy. Teraz ide o to, aby tí, ktorí o veciach rozhodujú aj presvedčili ľudí, že ciele, ktoré si stanovilo Slovensko sú realistické a dosiahnuteľné. Obrovskou výzvou pre politikov bude presvedčiť ľudí, že klimatická kríza a nevyhnutné reformy, ktoré nás čakajú na ceste k cirkulárnej ekonomike a trvalo udržateľnému spôsobu života pre nás môže byť dokonca ekonomickou, energetickou, ale aj sociálnou a bezpečnostnou príležitosťou,“ dodala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.