top of page

21. 11. 2024

Budúcnosť práce na Slovensku: Zelená ekonomika môže priniesť tisíce pracovných miest, energopomoc však potrebuje reformu

Mestačaka.jpeg

Ak chceme, aby Slovensko uspelo v budovaní udržateľného hospodárstva, musíme zmeniť spôsob, akým uvažujeme o pomoci domácnostiam aj o vzdelávaní. Odznelo diskusii Zelená vízia pre Slovensko, organizovanej Slovenskou klimatickou iniciatívou. Obnova budov, technické vzdelanie a adresná energopomoc sa ukazujú ako strategické piliere pre ochranu zraniteľných domácností a rozvoj nových pracovných miest[1].

Deregulácia cien energií, očakávaná v roku 2027, môže byť šokom pre mnohé domácnosti. Plošné dotácie, ktoré Slovensko uplatňuje už tretí rok, však túto situáciu neriešia. „Súčasný systém krátkodobo pomáha, no dlhodobo škodí. Nemotivuje ľudí investovať do úspor ani meniť svoje správanie,“ varuje Róbert Ruňanin, obchodný riaditeľ Engie.


Jedným z najúčinnejších nástrojov na zvládnutie budúcich cenových výkyvov je obnova budov. Investície do zateplenia, modernizácie vykurovania či inštalácie technológií na báze obnoviteľných zdrojov dokážu zásadne znížiť spotrebu energie. „Nie je to len o šetrení. Každé zateplenie či modernizácia budov vytvára pracovné miesta, rozbieha lokálnu ekonomiku a zvyšuje kvalitu života,“ dodáva Ruňanin.


Vzdelanie ako motor zmenyZelené a udržateľné hospodárstvo potrebuje technicky vzdelaných ľudí. Avšak záujem o technické odbory na Slovensku zaostáva. Vladimír Orovnický, prezident rezident Slovenského zväzu pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá (SZCHKT), hovorí: „Je potrebné zmeniť stereotypy. Ak chceme využiť potenciál obnoviteľných zdrojov, musíme mladým ukázať, že technické profesie sú budúcnosť a ponúkajú stabilnú kariéru. Aj rodičia zohrávajú dôležitú úlohu v motivácii mladých k týmto odborom.“


Prepojenie škôl a firiem, zavádzanie duálneho vzdelávania a podpora učiteľov technických predmetov sú nevyhnutné kroky. Ak sa školstvo neprispôsobí potrebám trhu práce, Slovensko bude nielen strácať pracovné miesta, ale aj talenty, ktoré by mohli budovať udržateľnú budúcnosť.


„Slovensko potrebuje zásadnú reformu energopomoci, inak stratíme kontrolu nad rastúcimi nákladmi,“ hovorí Kateřina Chajdiaková, riaditeľka Slovenskej klimatickej iniciatívy. „Musíme zabezpečiť, aby podpora cielila na najzraniteľnejšie domácnosti, no zároveň ich motivovala investovať do úsporných opatrení. Adresná pomoc je efektívnejšia a spravodlivejšia, doplnila Chajdiaková.


Do roku 2030 môže na Slovensku v sektore obnoviteľných zdrojov energie vzniknúť až 77 000 nových pracovných miest. Tento ambiciózny odhad zahŕňa rôzne profesie – od výrobcov technológií, inštalatérov až po projektantov a prevádzkovateľov obnoviteľných zdrojov. Táto príležitosť však nie je automatická. Dosiahnutie takého rastu si vyžaduje podporu zelenej ekonomiky prostredníctvom adresných investícií, legislatívnej stability a kvalitného technického vzdelávania, ktoré spojí školy so zamestnávateľmi. Ide o unikátnu šancu nielen pre zníženie uhlíkovej stopy, ale aj pre oživenie regionálnych ekonomík a zvýšenie zamestnanosti na Slovensku, apeluje na vládu Slovenská klimatická iniciatíva.


Diskusiu si môžete pozrieť tu:

Zelená vízia pre Slovensko_pracovné miesta


[1] https://www.sapi.sk/files/green-jobs-in-slovakia-rev9.pdf


Foto: SME konferencie, Zelená vízia pre Slovenko, 20. diskusia






bottom of page